Kirjailija, professori Arvo Myllymäki Töysän kirjastossa

ti tammik. 20 13:52:00 2026

Tervetuloa Töysän kirjastoon Töysä-talolle tiistaina 10.2.2026 klo 17.00 kuulemaan kirjailija, emeritus professori Arvo Myllymäkeä.  
Töysä-talo, Rantatie 2, Töysä.

Myllymäki esittelee uusinta teostaan Kaugobrihojen matkassa - Pyhäjärven pojat lähti reissulle.

Tilaisuuden alussa kahvitarjoilu klo 16.30 alkaen.

Kirjaa myynnissä 25 euroa/ kpl.

Kirjastovierailun järjestävät yhteistyössä:
Töysän kirjasto
Töysän Karjalaiset ry
Alavuden Karjalaseura ry
Lumivaara seura-ry

KAUGOBRIHOJEN MATKASSA 
-Pyhäjärven pojat lähti reissulle

Arvo Myllymäen kirjoittama fiktiivinen teos pohjautuu kirjallisiin lähteisiin ja hänen lapsena sekä nuorukaisena kuulemiinsa todellisiin tarinoihin. Novellisarjassa seurataan Laatokan Karjalan asukkaiden matkaa läpi Suomen historian vaiheiden. Vaatturimestari Leino Pennanen oli pyhäjärveläinen, jonka evakkotaival kuljetti Alavudelle ja Kuortaneelle. Toisen pyhäjärveläisen, kauppias Aarne Kajanderin, kohtalo määräsi Kuortaneelle.

Arvo Myllymäki on syntynyt Kuortaneella, opiskellut ja tehnyt työelämäuran Tampereella. Hän asuu nykyisin Hämeenlinnassa, osan vuodesta Muoniossa. Eläköidyttyään Tampereen yliopiston professorin virasta vuonna 2009 Myllymäki on ahkeroinut kirjailijan uralla. Hänen edellinen kaunokirjallinen teoksensa on Paperiin jumiutuneet (2025).

MYLLYMÄKI ARVO: Kaugobrihojen matkassa – Pyhäjärven pojat lähti reissulle
Momentum Kirjat 2026

Kysy lisää!

Alavuden kaupunginkirjasto
Järviluomantie 3
(PL 8)
63300 Alavus

Asiakaspalvelu: p. 06 2525 1594
Kirjastoauto: p. 040 017 8259
Kaukopalvelu: p. 040 5703064

Töysän kirjasto
Rantatie 2, 63600 Töysä
puh. (06) 2525 5590 tai 044  5501 141
toysa.kirjasto@alavus.fi