Uutiset

Koronatiedote 21.8.2020 klo 14.00

21.08.2020

Koronatiedote 21.8.2020

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä on todettu uusi koronavirusinfektio. Tartunta liittyy tiedossa olevaan tartuntaketjuun. Tapaukseen liittyy joukkoaltistuminen Alavuden lukiossa. Varotoimenpiteenä osa lukion oppilaista siirtyy etäopetukseen. Altistuneita on joitakin kymmeniä.

Terveydenhuoltohenkilöstö on yhteydessä altistuneisiin henkilökohtaisesti. Opettajat ovat yhteydessä viikonlopun aikana niihin ryhmiin joita etäopetus koskee ja antavat tarkemmat ohjeet etäopiskelusta. Muilla koulu jatkuu normaalisti.


Korona-tiedote 19.8.2020

Etelä-Pohjanmaan Sairaanhoitopiirin alueella todettuun koronavirustartuntaan liittyvä yksi tartuntaketju ulottuu myös Alavudelle. Tähän liittyen muutamia henkilöitä on asetettu karanteeniin. Missään Alavuden koulussa ei ole tapahtunut altistumista. Eikä pelkoa laajemmasta tartunnan leviämisestä tällä hetkellä ole.

Paikalliset tartuntatautiviranomaiset sekä sairaanhoitopiiri ovat kartoittaneet tilanteen ja olleet yhteydessä asianomaisiin.

Takaisin

Viimeisimmät

16.09.2026

Syyslomalla satutuokio ja nukketeatteria!

Lue lisää

16.09.2026

Kulttuurikuntopiiri yhteistyössä liikuntapuolen kanssa

Lue lisää

15.09.2026

Peikot ja menninkäiset -satusuunnistus pääkirjastossa pe 25.9.

Lue lisää