Alavudelle halutaan palata – lapsiperheystävällisyys nousee matkailun vahvuudeksi
18.09.2026
Kesän 2026 matkailijakyselyyn vastanneet arvioivat Alavuden matkakohteena erittäin hyväksi: keskiarvoksi muodostui 9,0/10. Vielä korkeampi arvio saatiin halukkuudesta vierailla Alavudella uudelleen, jonka keskiarvo oli 9,4/10. Avoimissa palautteissa korostuvat erityisesti lapsiperheille suunnattu tekeminen ja maksuttomat aktiviteetit. Vastauksista nousee samalla esiin kehittämisideoita nuorille ja aikuisille sekä toive lastenhoitopalvelusta.
Kesällä 2026 toteutettuun Visit Alavuden matkailijakyselyyn vastasi yhteensä 357 matkailijaa. Kysely toteutettiin Tuurissa Kyläkaupan alueella, joten tulokset kuvaavat erityisesti Tuurissa vierailleiden matkailijoiden kokemuksia ja näkemyksiä Alavudesta matkailukohteena.
Tulokset kertovat erittäin tyytyväisistä matkailijoista. Alavus sai matkakohteena keskimäärin arvosanan 9,0/10. Suositteluhalukkuus oli vahvaa: noin 69 % vastaajista arvioi todennäköisyytensä suositella Alavutta arvosanalla 9 tai 10. Vielä korkeampi arvio saatiin halukkuudesta vierailla Alavudella uudelleen, jonka keskiarvo oli 9,4/10.
Lapsille riittää tekemistä – maksuttomuus saa kiitosta
Lapsiperheet muodostavat kyselyn perusteella tärkeän matkailijaryhmän: matkaseuraa koskevaan kysymykseen vastanneista noin 79 % ilmoitti matkaseurakseen perheen.
Avoimista palautteista välittyy vahvasti kuva Alavudesta lapsiperheille sopivana matkakohteena. Vastauksissa toistuvat lasten huomioiminen, lapsiperheystävällisyys, monipuolinen tekeminen sekä maksuttomat aktiviteetit. Erityisesti Tuurin maksuton Miljoona Tivoli saa runsaasti myönteistä palautetta.
Hyvää palautetta annetaan myös muun muassa palveluista, ostosmahdollisuuksista, ruokailusta, majoituksesta ja leirinnästä. Vastauksissa kiitosta saavat lisäksi vierailun helppous, palveluiden läheisyys ja ystävällinen palvelu.
– Kyselyn tuloksista on hienoa nähdä, että matkailijat viihtyvät täällä ja haluavat tulla uudelleen. Tuuri on meille valtavan tärkeä matkailun vetovoimatekijä. Samalla haluamme innostaa täällä jo olevia matkailijoita löytämään myös muita Alavuden kohteita, palveluita ja elämyksiä, Alavuden Kehitys Oy:n toimitusjohtaja Ulla Björn kertoo.
Matkailijoiden toiveista suuntaa kehittämiselle ja uusia liiketoimintamahdollisuuksia
Vaikka kokonaiskokemus on erittäin myönteinen, avoimet vastaukset tarjoavat myös ajatuksia matkailupalveluiden kehittämiseen. Lapsille suunnattu tekeminen saa runsaasti kiitosta, mutta vastauksissa nousi esiin myös tarve huomioida nykyistä paremmin vanhempia lapsia ja nuoria. Toiveissa mainittiin muun muassa tekeminen yli 15-vuotiaille sekä aktiviteetit ”isommille lapsille”.
Laajemmissa palvelutoiveissa mainitaan muun muassa liikunta- ja urheilupalvelut, karting, seikkailupuisto, ympärivuotiset aktiviteetit, ravintolat, luontoaktiviteetit, sauna, kylpylä ja vesipuisto. Aikuisten viihtyvyyteen liittyvänä toiveena esiin nousivat myös viihtyisämmät terassit.
– Kun lapsille on jo paljon kiinnostavaa tekemistä, seuraava mahdollisuus on miettiä entistä vahvemmin koko perheen kokemusta. Mitä alueella voisi tehdä teini-ikäinen? Entä mitä vanhemmat voisivat tehdä illalla tai lasten viihtyessä omissa aktiviteeteissaan? Näillä asioilla voidaan vaikuttaa myös siihen, kuinka pitkään matkailija alueella viipyy, Björn sanoo.
Lastenhoitopalvelu nousi esiin kehittämisideana
Kahdessa avoimessa vastauksessa ehdotettiin lastenvahti- tai lastenhoitopalvelua, joka antaisi vanhemmille mahdollisuuden viettää hetken kahdestaan esimerkiksi ostosten, ruokailun tai muun tekemisen parissa. Ehdotuksissa palvelua kaavailtiin esimerkiksi Kyläkaupan sisäleikkipuiston tai leirintäalueen yhteyteen.
Ajatus voisi samalla tukea sekä lapsiperheiden viihtyvyyttä että alueen palveluiden käyttöä: lapsille olisi turvallista ja mielekästä tekemistä ja aikuisille mahdollisuus omaan aikaan.
Tuurista tutustumaan koko Alavuteen
Kyselyn tulokset antavat Alavuden matkailun kehittämiselle erinomaisen lähtökohdan. Kyselyyn vastanneet ovat erittäin tyytyväisiä matkakohteeseen, ja erityisen vahvaa on halu tulla Alavudelle uudelleen.
Seuraava mahdollisuus on auttaa alueella jo olevia matkailijoita löytämään entistä paremmin myös muita Alavuden palveluita, luontokohteita ja elämyksiä. Tavoitteena on, että matkailijalla olisi yhä enemmän syitä tutustua Alavuteen laajemmin ja viipyä alueella pidempään. Tämä käy ilmi viimeisestä kappaleesta.
– Alavudella on jo paljon sellaisia asioita, joita matkailijat toivovat – esimerkiksi luontoa, uimarantoja, liikuntamahdollisuuksia ja paikallisia palveluita. Siksi yksi tärkeä tehtävämme on tehdä olemassa olevat kohteet ja palvelut matkailijalle entistä helpommin löydettäviksi ja yhdistettäviksi osaksi vierailua, Björn toteaa.
Matkailijakyselyn tuloksia hyödynnetään Visit Alavuden matkailun kehittämisessä, markkinoinnissa sekä yhteistyössä alueen matkailu- ja palveluyritysten kanssa. Tavoitteena on vahvistaa Alavuden asemaa lapsiperheystävällisenä matkakohteena, tuoda esiin koko Alavuden tarjontaa sekä tarjota matkailijoille yhä enemmän syitä viipyä alueella ja hyödyntää paikallisia palveluita.
Lisätiedot:
Ulla Björn
toimitusjohtaja
Alavuden Kehitys Oy
puh. 044 550 0974
ulla.bjorn@fasadi.com

