Uu­ti­set

Kuun­te­le we­bi­naa­ri pe­rus­kou­lui­käis­ten ruo­ka­kas­va­tuk­ses­ta ja AJURI-hank­kees­ta 20.5.

09.05.2025

AJURI-hankkeeseen osallistuttiin myös Alavudelta

Alavuden kaupungin Kirkkomännikön 2. luokan oppilaat ja opettajat sekä ruokapalveluista Kouluravintola Rosmariini ovat osallistuneet SeAMK:n toteuttamaan AJURI- hankkeeseen, jonka tavoitteena on lisätä kotitalouksien, ruokapalveluiden ja perusopetuksen yhteistyötä terveellisten ja kestävien, kasvipainotteisten ruokavalintojen edistämiseksi. Lisäksi mukaan saatiin vanhempainyhdistyksestä huoltajia. Hankkeeseen osallistui myös muita kuntia Etelä-Pohjanmaalta. 

Kirkkomännikön koulun 2. luokan oppilaat pääsivät mukaan innostavaan ja mielenkiintoiseen projektiin. Oppilaat tykkäsivät kovasti toteutuspäivästä, ja tarkoituksena on toteuttaa samantapaisia teemapäiviä jatkossakin 2. vuosiluokan oppilaille eri alakouluilla Alavudella.


          kuva parsakaalista

Kuuntele webinaari hankkeen toteutuksista

Kaikista näistä toteutuksista on webinaari tiistaina 20.5.
klo. 18-19.30.
Kaikki ovat tervetulleita tulemaan kuulolle! 
Myös Alavuden tapahtumasta kerrotaan webinaarissa.
Huom! Ilmoittautuminen webinaariin 18.5. mennessä.

Linkin kautta pääsee mukaan katsomaan ja kuulemaan erilaisista toteutuksista, millaisia projekteja asian tiimoilta tehtiin.


Linkki ilmoittautumiseen seuraavasta linkistä:
 AJURI-hankkeen päätöswebinaariin ilmoittautuminen: (linkki avautuu Webropolilla luotuun kyselyyn) Avaa uudessa ikkunassa

Ajuri-hankkeen päätöswebinaariAvaa uudessa ikkunassa

 

Takaisin

Viimeisimmät

31.05.2025

Kirjaston kesä-heinäkuun tiedote

Lue lisää

29.05.2025

Hyvinvoiva Etelä-Pohjanmaa hankkeen junioridigiagentit opastavat kirjastossa digitaalista asioimista sosiaali- ja terveyspalveluissa

Lue lisää

28.05.2025

Koulujen päätöspäivänä Alavuden Huhtalavalle nousee nuorten toivomia artisteja

Lue lisää